SLOWIANSKA (EUROPEAN FOOD)

Allrestaurants -  SLOWIANSKA - Warsaw, POLAND

Address: Krakowskie Przedmieście 79, 00-079 Warsaw, POLAND
Phone: +48228268502 Mobile: * Fax: *
Website: http://restauracjaslowianska.pl Email: *

Restauracja „Słowiańska” mieści się w piwnicach zabytkowej kamienicy. Przed zbudowaniem obecnego budynku, w tym miejscu stał dworek starosty warszawskiego Mikołaja Grzybowskiego. Został spalony w czasie potopu szwedzkiego w 1656 roku. Teren ten należał potem do działek pałacu Małachowskich (kamienica stanęła w miejscu dawnego dziedzińca, bramy wjazdowej i rozebranych skrzydeł pałacu). Budowę kamienicy, na terenie zajmowanym przez małych sprzedawców i ich kramiki, zainicjował Szymon Bogumił Zug w 1784 roku. Rok później budynek został ukończony i oddany w ręce kupców: Jana Michała Roeslera, Leopolda Roeslera oraz Gaspara Hurtiga. Otworzyli oni w tym miejscu pierwszy dom handlowy w Warszawie. Na parterze można było kupić nimal wszystko. Wyżej znajdowały się ekskluzywne apartamenty i pokoje do wynajęcia. W niezmienionym kształcie kamienica przetrwała prawie 100 lat, kiedy w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego (między innymi przebijania ulicy Miodowej) przebudowano ją według projektu Józefa Hussa. Prace zakończyły się w 1888 roku.

W czasie remontu w 1913 jej właściciele, Łubieńscy, zdecydowali się ustawić w małej wnęce na narożu budynku obraz Matki Boskiej. W czasie II wojny światowej kamienica została zburzona do wysokości pierwszego piętra. Po wojnie została odbudowana pod kierunkiem Zygmunta Stępińskiego, który wiernie odtworzył fasadę kamienicy i północnej oficyny. W czasie odbudowy kaminicy nie zrekonstruowano półkolumny na narożu ani wnęki z MatkąBoską. Witryny zaprojektowane zostały jednak zgodnie ze stanem z XVIII wieku. Pod piwnicami zabytkowej kamienicy ciągną się także dawne tunele i podziemne przejścia, prowadzące do Zamku Królewskiego.

Restauracja „Słowiańska” znajduje się w centrum Starego Miasta w zabytkowych piwnicach kamienicy, przy Kolumnie Zygmunta (vis a vis kościoła św. Anny). Doskowanała lokalizacja pozwala na szybki i łatwy dojazd z każdego punktu w Warszawie, a sezonowy ogródek zapewnia przepiękne widoki na Zamek Królewski i panoramę starówki.

Restauracja „Słowiańska” posiada trzy klimatyzowane sale: rycerską, myśliwską i chłopską, które łącznie mogą pomieścić 50-70 osób. Każda z sal ma oryginalny wystrój i unikatowe dekoracje. Sala „rycerska” posiada sztuczny kominek i zbroję rycerską oraz przywodzi na myśl klimat dawnych uczt szlachty sarmackiej. Sala „myśliwska” świetnie nadaje się dla wielbicieli łowiectwa, ponieaż na ścianach wiszą autentyczne skóry zwierząt a na przeciwko wejścia, znajduje się duże malowidło żubra (”króla” polskiej puszczy). Sala „chłopska” wiernie oddaje wystrój wnętrz dawnych chłopskich chat. Na ścianach wiszą sprzęty kuchenne z epoki a stylizowany bar nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jest to największa z sal restauracji, którą można podzielić dodatkowo na trzy mniejsze pomieszczenia

Allrestaurants -  SLOWIANSKA - Warsaw, POLAND Allrestaurants -  SLOWIANSKA - Warsaw, POLAND Allrestaurants -  SLOWIANSKA - Warsaw, POLAND Allrestaurants -  SLOWIANSKA - Warsaw, POLAND Allrestaurants -  SLOWIANSKA - Warsaw, POLAND
Smoking area: Not smoking Google Map
x
X